این قرارداد، مهم‌ترین سند از قوانین و شرایط استفاده از  پلتفرم فروشگاه دوختینو است.

۱) طرفین قرارداد

۱طرف اول قرارداد

(۱) این قرارداد بر اساس ماده ۱۰ قانون مدنی و به صورت دوجانبه و مطابق مفاد و شرایط این سند، میان طرفین آن منعقد می‌شود: پلتفرم بازار الکترونیکی دوختینو (به نشانی اینترنتی: dokhtinow.com) و سرویس‌ها، ابزارها، اپلیکیشن‌ها، و سایر وب‌سایت‌ها و دامنه‌ها و نشان‌های تجاری وابسته به آن که از این پس در این سند «دوختینو»‌ نامیده می‌شود.

 

تبصره ۱: بازار دوختینو را شرکت «رهیافت پوشش نوین پارس (سهامی خاص)» مدیریت می‌کند که در تاریخ …………… به شماره ثبت ……………. و شناسه ملی …………………….. تأسیس شده است. همچنین این شرکت، عضو مرکز رشد پارک علم و فناوری استان یزد است و در تاریخ …………………. به یک شرکت دانش‌بنیان ……………. ارتقا پیدا کرده است.

 

تبصره ۲: دوختینو یک بازارگاه آنلاین (پلتفرم بازار الکترونیکی) است نه فروشگاه اینترنتی و نقش ایجاد زیرساخت مناسب برای تعامل میان تأمین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان بیرونی محصول (کالا و خدمات) را در چارچوب و قواعد این قرارداد برعهده دارد. به عبارت دیگر، دوختینو به شکل یک واسطه میان مشتریان و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات فعالیت می‌کند بدون آنکه خود طرف معاملات میان آنان قرار گیرد.

 

۲طرف دوم قرارداد

تمام اشخاصی که طبق تعریف و مفاد این سند، در دوختینو ثبت‌نام و از خدمات آن (موضوع قرارداد) استفاده می‌کنند که از این پس در این سند حسب مورد «کاربر / کاربران»، «فروشنده / فروشندگان» یا «خریدار / خریداران» خوانده می‌شوند.

 

۲) موضوع قرارداد

(۲) استفاده از خدمات دوختینو در چارچوب این سند، قوانین و مقررات کشور، احکام شرعی و اخلاق و عرف جامعه شامل موارد ذیل می‌گردد:

 

۱خرید و فروش کالا و خدمات مجاز در بستر الکترونیکی، به شکل غیر هرمی و غیر شبکه‌ای، با هدف مصرف، تجارت، بازرگانی، واردات یا صادرات.

 

۲برقراری ارتباط و انتشار محتوا در بسترهای اجتماعی دوختینو.

 

۳) شرایط عضویت و فعالیت

(۳) ۱این قرارداد و سایر آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی که از طریق راه‌های ارتباطی دوختینو به صورت عمومی یا موردی به اطلاع کاربر می‌رسد، مجموعاً جزو شرایط استفاده و بهره‌برداری از دوختینو است. استفاده کاربران از دوختینو، به‌منزله پذیرش همه قوانین و مقررات آن است.

 

تبصره: تاریخ آخرین ویرایش و به‌‌روزرسانی این قرارداد «اسفند ۱۴۰۰» است.

 

(۴) ۲در صورت به‌روزرسانی این قرارداد، چنانچه به تشخیص دوختینو این تغییرات، عمده و جدی و اثرگذار بر حقوق و تکالیف طرفین باشد، از طریق بسترهای دوختینو یا راه‌های ارتباطی آن، به اطلاع کاربر خواهد رسید و وی می‌بایست نسبت به ادامه استفاده از دوختینو تصمیم‌گیری کند و اگر مفاد قرارداد جدید را نمی‌پذیرد لازم است از خدمات دوختینو استفاده نکند و نظر خود را به دوختینو اطلاع دهد. بنابراین پس از اطلاع‌رسانی توسط دوختینو و ادامه استفاده از خدمات دوختینو توسط کاربر، حتی صرف بازدید و جستجو در یکی از بسترهای دوختینو، به معنای موافقت با قرارداد جدید است.

 

3-1) مالکیت و مسئولیت دوختینو و کاربر

(۵) ۱ایجاد حساب کاربری در دوختینو و همچنین مفاد این قرارداد و دیگر اسناد دوختینو، هیچ نوع تعهد، توافق و قراردادی نظیر ایجاد شعبه، مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک، یا رابطه استخدامی یا پیمانکاری، حق فنی، شراکت، عاملیت فروش، نمایندگی یا مانند آن را مابین کاربر و دوختینو ایجاد نخواهد کرد.

 

(۶) ۲دوختینو هنگام ایجاد حساب کاربری یا ارائه خدماتش، مجاز است در مراحل و زمان‌های مختلف اطلاعاتی را از کاربر به صورت الکترونیکی یا کاغذی یا هر دو درخواست و دریافت کند.

 

(۷) ۳کاربر با ایجاد حساب کاربری، رضایت خود را جهت استفاده و دسترسی دوختینو به اطلاعات خود، به ‌‌شیوه‌ای که در این قرارداد یا دیگر اسناد و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های متعلق به دوختینو بیان می‌شود، اعلام می‌کند.

 

(۸) ۴اگر کاربر از طریق هر نوع سیستم الکترونیکی واسط و بیرون از دوختینو، به دوختینو متصل شود، درخواست دریافت اطلاعات از وی، تابع قوانین و شرایط ذکر شده در این قرارداد است.

 

(۹) ۵دوختینو نسبت به حفظ حریم شخصی و اطلاعات خصوصی کاربر متعهد است و از این اطلاعات برای بهبود تجربه‌های کاربری و تسهیل روابط تجاری فی‌مابین کاربران، استفاده می‌کند. همچنین به دلیل رعایت مسائل امنیتی، صحت‌سنجی، پیگیری‌های حقوقی و قانونی، افزایش بهره‌وری و دقت در فرآیندهای کاری دوختینو، ممکن است اطلاعات دریافتی کاربر، توسط کارکنان مختلف دوختینو یا گروه‌های مشاور و همکار، در زمان‌بندی‌های مختلف رؤیت و بررسی گردد.

 

(۱۰) ۶فعالیت‌های کاربر در دوختینو، با حساب و نام کاربری‌ وی پیوند دارد و تمام یا بخشی از اطلاعات کاربری و فعالیت‌های وی به صورت پیش‌فرض در وب‌سایت اصلی دوختینو و نیز اپلیکیشن‌ها و سایر ابزارهای و صفحات وابسته به آن، برای عموم قابل‌مشاهده است. همچنین این اطلاعات در فضای مجازی و اینترنت (مانند نتایج موتورهای جستجوگر ایرانی و خارجی و شبکه‌های اجتماعی وابسته به اینترنت)، در دسترس دیگران قرار دارد.

 

تبصره ۱: از جمله اطلاعات کاربر و فعالیت‌ وی در دوختینو از این قرار است: نام، عکس‌، تاریخ پیوستن و حضورهای مختلف در دوختینو، محصولاتی که خرید کرده‌ یا درباره آن‌ها نظر و امتیاز داده‌ است، نظرهای کاربر در صفحات مختلف دوختینو، دنبال‌کنندگان و دنبال‌شوندگان کاربر، صفحه فروشگاه و صفحات محصولات، محصولات فروش رفته و تعداد آنها، نظرها و امتیازهای خریداران و مخاطبان دوختینو در صفحه فروشگاه یا محصولات فروشنده  و دسته‌بندی‌ها و رتبه‌بندی‌های انجام گرفته از سوی دوختینو.

 

(۱۱) ۷دوختینو فقط نسبت به حفظ حریم شخصی و اطلاعات خصوصی کاربر در دوختینو (طبق تعریف طرف اول این قرارداد) مسئولیت دارد و در قبال هیچ یک از اعضای خود، شرکا و همکاران تجاری و دیگر اشخاص ثالث بهره‌بردار از خدمات دوختینو، هیچ تعهد و مسئولیتی ندارد. اطلاعاتی که در قلمرو عمومی قرار می‌گیرند نیز از این حیث، مستثنی هستند.

 

تبصره ۱: دوختینو در تعامل با برخی شرکت‌ها و ارائه‌دهندگان خدماتی که به آنها نیاز دارد، با بهره‌گیری از ابزارهای تحلیل داده و نتیجه حاصل از آن، به تحلیل، طراحی و اجرای برنامه‌های بازاریابی خواهد پرداخت. همچنین با ارائه‌دهندگان خدمات جمع‌آوری، بهره‌برداری، ارتقا و تحلیل اطلاعات جهت ارائه خدمات بهتر به مخاطبان و کاربران خود، همکاری می‌کند. استفاده از داده‌ها و اطلاعات کاربران به‌صورت بی‌نام و حفظ محرمانگی داده‌هاست و افشای داده‌های بانام صرفاً با رضایت صاحب یا صاحبان داده صورت می‌پذیرد.

 

تبصره ۲: دوختینو با هدف افزایش بهره‌وری، توسعه اکوسیستم کسب‌وکارهای خرد، افزایش سطح رضایت مشتریان، توسعه و ارتقای پلتفرم دوختینو و کسب‌وکارهای حاضر در آن، حسب مورد و تعریف طرح‌های احتمالی در تعامل با دانشگاه‌ها، اساتید و پژوهشگران، مجاز است اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در اختیار خود را با رعایت اصول حمایت از داده‌ها در دسترس افراد و مجموعه‌های فوق‌الذکر قرار دهد.

 

(۱۲) ۸دوختینو اطلاعات کاربر را به شخص ثالث، بدون دریافت رضایت وی یا در مواردی که در این قرارداد ذکر شده است نمی‌فروشد و از آنها استفاده تجاری نمی‌کند.

 

(۱۳) ۹دوختینو به دلایل متعددی، از جمله درک رفتار کاربران و مخاطبان خود و تدارک تجربه بهتری برای آنها، از فن‌آوری‌هایی مانند کوکی‌ها (نظیر cookies, clear gifs, log files, and flash cookies) استفاده می‌‌کند.

 

(۱۴) ۱۰دوختینو برای برقراری ارتباط با کاربر، می‌تواند از کلیه روش‌های در دسترس، مانند تماس، پیامک، ایمیل، اپلیکیشن‌های دوختینو، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و سایر کانال‌های ارتباطی استفاده کند.

 

(۱۵) ۱۱دوختینو راه‌های ارتباطی خود با کاربران را از طریق صفحات رسمی خود اعلام می‌کند و در قبال سوءاستفاده از ارتباط تقلبی و غیر واقعی هیچ مسئولیت مدنی و کیفری ندارد.

 

(۱۶) ۱۲دوختینو اطلاعات کاربر را در صورت درخواست رسمی مراجع ذی‌صلاح قضایی، انتظامی و قانونی در اختیار آنها قرار خواهد داد.

 

(۱۷) ۱۳حق مالکیت دوختینو بر مجموعه دارایی‌های مادی و غیر مادی‌اش محفوظ است و بهره‌برداری و استفاده از هر یک از آنها خارج از مقررات دوختینو یا عرف و عادت، به شکل مستقیم یا غیر مستقیم، با اهداف تجاری یا غیر تجاری، سوء‌استفاده تلقی می‌شود و ممنوع است و علاوه بر مقررات این قرارداد حق پیگیری قانونی و قضایی برای دوختینو محفوظ است.

 

(۱۸) ۱۴دوختینو در قبال حوادث غیر مترقبه در بستر مبادلات الکترونیکی و خارج از اراده و قدرت خود، مانند قطع اینترنت و برق از سوی مراکز ذی‌صلاح، مسئولیتی ندارد.

 

(۱۹) ۱۵دوختینو در برابر تخلفات کاربر از مفاد این قرارداد و دیگر اسناد و دستورالعمل‌‌های متعلق به دوختینو یا نقض قوانین کشور یا ارتکاب اعمال مجرمانه، می‌تواند بدون اطلاع قبلی و یک‌طرفه نسبت به اعمال مقررات خود به شرح زیر اقدام کند و در این موارد، نسبت به تأثیر احتمالی این اقدامات بر کار و درآمد کاربر، مسئولیتی نخواهد داشت:

 

۱. محدود کردن ارائه خدمات دوختینو‌ به کاربر.

 

۲. تعلیق حساب کاربری یا فروشگاه یا هر دو.

 

۳. مسدود کردن حساب کاربری یا فروشگاه یا هر دو با حفظ محتوای کاربر،

 

۴. حذف کامل حساب کاربری و فروشگاه.

 

۳-۲) ایجاد حساب کاربری و فروشگاه

(۲۰) ۱کاربر قبل از عضویت در دوختینو و استفاده از خدمات آن، می‌بایست مفاد این قرارداد را کامل و دقیق مطالعه و قبول کند. بنابراین صرف ایجاد حساب کاربری و حتی بدون جستجو در بازار دوختینو یا خرید و فروش در آن، به معنای اطلاع و موافقت کاربر با این قرارداد است.

 

(۲۱) ۲حداقل سن برای ایجاد حساب کاربری برای عموم اشخاص حقیقی، ۱۸ سال تمام و مشروط بر داشتن اهلیت قانونی معامله (بالغ، عاقل و رشید بودن) و عدم ممنوعیت قانونی برای آنهاست.

 

(۲۲) ۳ایجاد حساب کاربری و استفاده از خدمات دوختینو برای اشخاص حقیقی ۱۵ سال تمام شمسی، تنها با اطلاع و تأیید دوختینو و اجازه و نظارت یکی از والدین یا سرپرست قانونی وی مجاز است.

 

(23) ۴برای ساخت حساب کاربری در دوختینو به یک شماره همراه معتبر و به‌نام کاربر نیاز است و کاربر در برابر صحت اطلاعات و مالکیت شماره همراه ثبت‌نامی تماماً و کاملاً مسئول خواهد بود. همچنین با هر شماره همراه فقط یک حساب کاربری می‌توان ایجاد کرد.

 

(24) ۵ایجاد حساب کاربری در دوختینو برای سیستم‌های رایانه‌ای و الکترونیکی تحت کنترل اشخاص حقیقی یا حقوقی مجاز نیست و تخلف محسوب می‌شود و با آن حسب مورد، برابر قوانین کشور و مقررات دوختینو برخورد خواهد شد.

 

(25) ۶ایجاد حساب کاربری برای اشخاص حقوقی پس از اطلاع و تأیید دوختینو امکان‌پذیر است. همچنین چنانچه شخص حقیقی برای شخص حقوقی حساب کاربری ایجاد کند، به صورت شخصی اقرار و ضمانت کرده‌ که نماینده شخصیت حقوقی است و اختیار و قدرت لازم را برای موافقت با این قرارداد و شرایط استفاده از دوختینو به عهده دارد.

 

(26) ۷هر شخص حقیقی یا حقوقی تنها مجاز به ایجاد یک حساب کاربری خواهد بود مگر با اطلاع و تأیید دوختینو. در صورت اطلاع از وجود حساب‌های کاربری متعدد و بدون مجوز برای یک شخص حقیقی یا حقوقی، دوختینو می‌تواند همه آنها را غیر فعال و سپس تصمیم‌گیری کند.

 

(27) ۸کاربر به صورت مستقل مسئول حفاظت از اطلاعات و امنیت حساب کاربری خود است. بنابراین تمام مسئولیت هر نوع استفاده از حساب کاربری به صورت اشتراکی یا تحت مدیریت دیگران یا غیر مجاز، به عهده کاربر است. به همین دلیل، کاربر در صورت مشاهده هر مشکل غیر مجاز در استفاده از حساب کاربری خود، می‌بایست آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دوختینو اطلاع دهد.

 

(28) ۹ایجاد فروشگاه (فروشگاه اینترنتی) در دوختینو رایگان است و هر کاربر تنها مجاز به ایجاد یک فروشگاه خواهد بود مگر با اطلاع و تأیید دوختینو.

 

(29) ۱۰تغییر مالکیت حساب کاربری یا فروشگاه و هر نوع واگذاری مالکانه آنها به دیگران (مانند اجاره)، فعلاً در دوختینو تعریف نشده و امکان‌پذیر نیست و در صورت اطلاع، دوختینو مجاز به اعمال مقررات خود است.

 

(30) ۱۱دوختینو نظارت و مسئولیتی درباره ارتباط و تعامل آنلاین یا آفلاین کاربران دوختینو با یکدیگر در درون یا بیرون از بازار دوختینو ندارد مگر در موضوع و چارچوب این قرارداد.

 

۳-۳) انتشار محتوا و استفاده از آن

(31) ۱هر آنچه کاربر هنگام استفاده از خدمات دوختینو در هر بستر متعلق به آن درج و منتشر می‌کند، محتوای کاربر محسوب می‌شود.

 

(32) ۲کاربر هنگام درج هر نوع محتوا، می‌بایست قوانین کشور (مانند قانون جرایم رایانه‌ای، قانون مصادیق محتوای مجرمانه و قوانین و مقررات تبلیغاتی کشور)، احکام شرعی، اخلاق و عرف جامعه و مفاد این قرارداد را رعایت کند و تمام مسئولیت و تبعات حقوقی و کیفری آن را بپذیرد.

 

تبصره ۱: در قانون مصادیق محتوای مجرمانه، فهرست این مصادیق آمده است که لازم است کاربر آن را مطالعه و رعایت کند. عناوین کلی آنها عبارت است: محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی، مقدسات اسلامی، امنیت و آسایش عمومی، مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، محتوای قابل‌استفاده برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای، محتوای تحریک و ترغیب یا دعوت‌کننده به ارتکاب جرم، و محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی (در وب‌سایت پلیس فتا نیز فهرست مصادیق محتوای مجرمانه آمده است).

 

تبصره ۲: بخش مهم انتشار محتوا به فروشگاه‌داری در دوختینو و صفحات فروشگاه و محصول برمی‌گردد و به همین دلیل فروشنده دوختینو باید قوانین کشور و مقررات دوختینو را که به انتشار محتوا مربوط است با نهایت دقت رعایت کند.

 

(33) ۳در نام کاربری، فروشگاه، محصولات و توضیحات مرتبط به آنها، استفاده از عناوین نیازمند مجوز از وزارتخانه‌ها یا سازمان‌های دولتی و مراکز علمی و حوزوی، برندهای ثبت‌شده،‌ اسامی مقدس (مانند نام‌ها و القاب چهارده معصوم و امام‌زادگان مشهور)، نام‌های کامل یا اختصاری متعلق به دولت، اسامی آثار ملی و تاریخی، اسامی دانشمندان، هنرمندان و افراد مشهور معاصر، بدون گرفتن مجوزهای لازم ممنوع است و در صورت تخلف کاربر و منجر شدن به شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی، تمام مسئولیت و عواقب آن با کاربر است.

 

(34) ۴استفاده از نام «دوختینو» توسط کاربران بدون اخذ رضایت کتبی و رسمی از شرکت «رهیافت پوشش نوین پارس (سهامی خاص)» ممنوع و قابل‌پیگیری قانونی و قضایی است.

 

(35) ۵دوختینو نسبت به هرگونه ادعا یا خسارت احتمالی نسبت به محتوای کاربر هیچ مسئولیت مدنی و کیفری نخواهد داشت.

 

(36) ۶کاربر با درج محتوا در دوختینو، حق استفاده از آن را به دوختینو به صورت حق انحصاری، قابل‌واگذاری به غیر، همه‌جانبه، غیر قابل‌استرداد، مجاز به ویرایش، بازنشر و بازتولید می‌دهد.

 

(37) ۷استفاده و انتشار محتوای کاربران دوختینو در بیرون از دوختینو مجاز نیست؛ مگر در چارچوب این قرارداد یا وجود امکان اشتراک‌گذاری توسط دوختینو.

 

(38) ۸کاربر در استفاده محتوایی از شبکه جهانی اینترنت، ملزم به رعایت قوانین ملی و بین‌المللی یا اختصاصی هر پایگاه اینترنتی است.

 

(39) ۹کاربر نباید اطلاعات حساس، خصوصی و محرمانه خود یا دیگران را در دوختینو منتشر کند یا در اختیار کاربران قرار دهد. دوختینو در مورد سوءاستفاده از این اطلاعات و خسارت‌های احتمالی هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

 

(40) ۱۰کاربر برای تولید، انتشار و انتقال محتوا مجاز به استفاده از سیستم‌های ماشینی، رایانه‌ای و ربات نیست.

 

(41) ۱۱انتشار محتوای خارج از موضوع فعالیت و خدمات دوختینو (مانند مباحث سیاسی و حزبی) و محتوای غیرمجرمانه اما نامناسب و خارج از عرف (مانند تصاویر ترسناک و شوخی‌های خلاف شئون اخلاقی) مجاز نیست.

 

(42) ۱۲دوختینو مجاز به نظارت بر محتوای کاربران است و در صورت تشخیص محتوای نامناسب یا ناقص قوانین کشور و مقررات دوختینو، می‌تواند آن را بدون اطلاع قبلی حذف کند و از این جهت هیچ ادعایی علیه دوختینو مسموع نخواهد بود. همچنین در این موارد، دوختینو مجاز به اعمال مقررات خود است و نسبت به اقناع کاربر هیچ تعهدی ندارد.

 

(43) ۱۳جرايم و مجازات قانونی در قبال محتوای کاربران، مانع و رافع برخورد دوختینو با کاربر نیست و برعکس.

 

۳-۴) دعوت برای عضویت و فعالیت در دوختینو

(44) ۱شرکت در طرح‌های مختلف دعوت از دیگران برای عضویت و فعالیت در بازار دوختینو و کسب امتیازاتی مانند اعتبار هدیه و کد تخفیف خرید، به معنای پذیرش این قرارداد و مقررات اختصاصی طرح‌هاست.

 

(45) ۲اطلاعات مربوط به طرح‌های دعوت، ذخیره و تحلیل می‌گردد. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه تقلب و سوء‌استفاده کاربر، اعم دعوت‌کننده و دعوت‌پذیر، دوختینو مجاز است کاربر را بدون اطلاع قبلی از طرح خارج و مقررات خود را اعمال کند (ماده ۱۹). همچنین در این فرض، کلیه اعتبارات و وجوه دریافتی کاربر قابل‌استرداد است.

 

(46) ۳دوختینو همواره می‌تواند خسارت و حقوق قانونی خود یا شرکای ذی‌حق خود را نسبت به هر گونه تخلف کاربر در هر طرحی از دوختینو، طبق مقررات این سند و نیز از طریق قانونی و قضایی، پیگیری و مطالبه کند.

 

(47) ۴استفاده از اعتبارات و امتیازات مالی طرح‌های مختلف دعوت، مشروط به دعوت از دیگران، ثبت‌نام از طریق لینک دعوت و معامله واقعی و خرید محصول از دیگر فروشندگان دوختینو است و انجام هرگونه تقلب یا سوءاستفاده خارج از اهداف و چارچوب این طرح، مانند دعوت از خود یا معامله صوری یا به قصد تقلب، تخلف و نقض قوانین دوختینو شناخته می‌شود. در این موارد، تشخیص دوختینو ملاک عمل است و دوختینو مجاز به اعمال مقررات این قرارداد (ماده ۱۹) و نیز پیگیری حقوقی و کیفری آن در مراجع ذی‌صلاح قانونی و قضایی است.

 

(48) ۵اعتبارات و امتیازات مالی طرح‌های دعوت، ماهیت هدیه دارد و قابل‌تبدیل به پول نقد یا قابل‌انتقال به دیگران به صورت اختیاری یا قهری (ارث) نیست.

 

(49) ۶استفاده فروشنده از کدهای تخفیف دوختینو برای خرید از فروشگاه خود و تبدیل به پول نقد مجاز نیست و تخلف محسوب می‌شود و در صورت مشاهده، اعتبار کدهای تخفیف مسدود می‌شود و به نفع فروشنده یا خریدار محاسبه و منظور نمی‌گردد.

 

(50) ۷شرکت در طرح‌های دعوت، به کاربران حقیقی اختصاص دارد و شرکت کاربران حقوقی در نسخه‌های مختلف این طرح، مشروط به داشتن فروشگاه فعال و دیگر شرایط اعلامی دوختینو است.

 

(51) ۸طرح‌های دعوت ممکن است به زمان یا مکان یا شرایط خاصی محدود باشد یا در آن شرایطی برای مزایای استفاده نشده گذشته در نظر گرفته شود؛ بنابراین مبنای بهره‌مندی از مزایای آنها، زمان استفاده کاربر از نسخه جدید است و در صورت عدم استفاده کاربر و باطل شدن آنها، هیچ حقی برای کاربر یا تعهدی برای دوختینو ایجاد نمی‌کند.

 

(52) ۹دوختینو بر اساس تشخیص خود، مجاز به تعلیق یا ابطال اعتبارات و امتیازات مربوط به طرح‌های مختلف دعوت است.

 

(53) ۱۰برای استفاده از مزایای طرح دعوت، دوختینو می‌تواند برای نهایی شدن سفارش خرید، علاوه بر استفاده از اعتبار هدیه، پرداخت مبلغی توسط خریدار را شرط کند. همچنین این مبلغ می‌تواند در طرح‌های دعوت، مختلف باشد.

 

(54) ۱۱دوختینو در جریان استفاده از طرح دعوت، نسبت به ارتباطات و تعاملات بین کاربران خود و اشخاص ثالث که خارج از چارچوب و قوانین این طرح صورت گیرد هیچ مسئولیت و نظارتی ندارد و تمام مسئولیت حقوقی و کیفری آن با خود اشخاص است.

 

۴) فروش در بازار دوختینو

(55) فروش محصول (کالا و خدمات) در دوختینو، منوط به ایجاد حساب کاربری و ساخت فروشگاه و رعایت مقررات این قرارداد است.

 

۴-۱) مالکیت و مسئولیت دوختینو و فروشگاه‌دار

(56) ۱دوختینو یک بازارگاه آنلاین (پلتفرم بازار الکترونیکی) است نه فروشگاه اینترنتی؛ بنابراین دوختینو هیچ نقش مستقیم یا غیر مستقیمی در مدیریت فروشگاه و عرضه و فروش محصولات (کالا و خدمات ـ فیزیکی و غیرفیزیکی) ندارد و کاربر با آگاهی از این موضوع، در دوختینو فروشگاه می‌سازد و محصولات خود را می‌فروشد. تصریح می‌گردد که دوختینو در چارچوب این قرارداد در قالب خریدار یا فروشنده  تعریف نمی‌شود.

 

تبصره: دوختینو با هدف بهبود و تسهیل شرایط خرید و فروش می‌تواند قابلیت‌هایی را برای جستجوی کاربر، دسته‌بندی محصولات و مانند آن ارائه کند و فروشنده شرایط و آیین‌نامه‌های اعلامی آن را می‌پذیرد. همچنین دوختینو به دلیل عدم سوء‌استفاده کاربران، متعهد به اعلام همه جزئیات این قابلیت‌ها نیست.

 

(57) ۲فروشنده برای ایجاد فروشگاه و آغاز فعالیت فروش، باید احراز هویت شود که شامل احراز مشخصات سجلی، کد ملی، اقامتگاه، مالکیت شماره همراه و حساب بانکی فروشنده بر اساس کد ملی غیر تکراری ارائه‌شده توسط کاربر است.

 

(58) ۳فروشنده در محدوده این قرارداد، مالک و مسئول فروشگاه خود هست و دوختینو نسبت به فروش محصولات وی و تبعات حقوقی و کیفری آن هیچ مسئولیتی ندارد. با این وجود، دوختینو تلاش خواهد کرد با وضع مقررات و نیز ایجاد ابزارها و امکانات متنوع، شرایط فروش در دوختینو را در حد مناسب قرار دهد.

 

(59) ۴الزامات قانونی فروش الکترونیکی که در قوانین کشور وجود دارد، در فروش در دوختینو نیز حاکم و جاری است و عدم آگاهی کاربر از آنها موجب حقی برای او نخواهد شد یا مسئولیتی برای دوختینو ایجاد نخواهد کرد.

 

(60) ۵فروشنده با توجه به شرایط خرید از دوختینو که در این قرارداد ذکر شده است، نسبت به حق انصراف خریدار و بازگرداندن محصول متعهد و مسئول است. بنابراین توصیه می‌شود پیش از اقدام به فروش در دوختینو، فروشنده این شرایط و قوانین حاکم را کامل و با دقت مطالعه کند.

 

تبصره: قانون تجارت الکترونیکی و قانون حمایت از مصرف‌کننده از مواردی هستند که در آنها برای فروش در بستر الکترونیکی و بازگردان کالا الزامات قانونی وجود دارد. همچنین قانون جرائم رایانه‌ای ازجمله قوانین لازم‌الاجرا برای کاربران است که آنها می‌بایست نسبت به مفاد آن آگاه و ملتزم باشند.

 

(61) ۶همه فعالیت‌های محتوایی فروشگاه‌دار، ازجمله نام‌ کاربری، نام فروشگاه و محصول و توضیحات مرتبط به آنها، علاوه بر حاکمیت قوانین جاری کشوری مشمول مقررات انتشار و استفاده از محتوا در دوختینو می‌شود که در این قرارداد آمده است.

 

(62) ۷عرضه، تبلیغ و فروش کالا و خدماتی که فروش آنها به صورت مطلق یا در بستر الکترونیکی (اینترنتی) ممنوع و غیرقانونی هستند، از طریق دوختینو نیز مجاز نیست و چنانچه بر اثر اشتباه یا به عمد به فروش برسند، حقی را برای فروشنده یا خریدار ایجاد نمی‌کند و تمام مسئولیت آن حسب مورد با یک یا هر دوی آنهاست و در این موارد، علاوه بر مقررات دوختینو، اگر تکلیف قانونی نیز وجود داشته باشد دوختینو به آن عمل خواهد کرد.

 

(63) ۸عرضه، تبلیغ و فروش هر محصولی که به اخذ مجوز خاصی نیاز دارد، بدون گرفتن مجوز‌های لازم ممنوع است و در صورت تخلف فروشنده و منجر شدن به آسیب یا شکایت اشخاص، فروشنده ضامن جبران خسارت و عودت هزینه است و دوختینو مبرّی از هر مسئولیتی است.

 

(64) 9- فروشنده می‌بایست حسب مورد شناسه‌های ضروری محصول مانند شناسه کالا و شناسه رهگیری، تاریخ تولید و انقضای کالاها و شرایط گارانتی را بر روی کالاهای عرضه شده نصب و در صفحه محصول نیز اعلام کند که به معنای تأیید صحت آنهاست. همچنین مشتری نیز می‌بایست پیش از خرید نسبت به بررسی و صحت آنها اقدام کند.

 

(۶۵) ۱۰فروشنده می‌پذیرد که از فروشگاه دوختینوی خود صرفاً جهت فروش و ارسال همان محصولات مندرج در فروشگاه استفاده کند. بنابراین هر گونه سوءاستفاده از فروشگاه، بویژه ارسال هر محصول عرضه نشده در فروشگاه، به صورت فروش یا اهدا، اعم از کالا و خدمات قانونی یا غیرقانونی و مجرمانه، ممنوع است و کلیه مسئولیت‌های حقوقی و کیفری ناشی از این اقدام، به طور کامل به عهده فروشنده است و وی موظف به جبران همه خسارات ناشی از آن و پاسخگویی به دوختینو و مراجع ذی‌صلاح قانونی و قضایی است.

 

(۶۶) ۱۱عرضه و فروش دارو یا محصولات تحت عنوان دارو و ادعای درمان و سلامت، بدون مجوز سازمان غذا و دارو جرم است و دوختینو به محض تشخیص و شناسایی این موارد، از نمایش و فروش این محصولات جلوگیری و مقررات خود را اعمال خواهد کرد.

 

(۶۷) ۱۲فروشنده نباید محصولاتی به غیر از لوازم خیاطی, خرازی, هنری را عرضه کند و صرفا در حوزه پوشاک و مد میبایست فعالیت داشته باشند.

 

(۶۸) ۱۳دوختینو برای مدیریت فروشگاه‌داری، اعم از عرضه، تبلیغ، فروش، ارسال و انصراف خریدار و بازگرداندن محصول، در چارچوب این قرارداد و قوانین کشور، می‌تواند آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی مناسب با هر فعالیت یا طرح را تصویب و به اطلاع کاربران برساند که در حکم قوانین و شرایط استفاده از دوختینو است.

 

(۶۹) ۱۴اگر فروشنده برای یک هفته هیچ گونه فعالیتی در دوختینو نداشته باشد یا در این مدت، برای ارسال محصول یا مشکلات دریافت محصول توسط خریدار اقدامی نکند، دوختینو علاوه بر لغو سفارشات ثبت‌شده و تسویه‌حساب با خریداران، می‌تواند مقررات خود را اعمال کند (ماده ۱۹).

 

(۷۰) ۱۵تکالیف مالیاتی و قانونی کاربر و تشریفات اداری و قانونی آن بر عهده خود کاربر است و ارائه گزارش‌های مالیاتی دوختینو به سازمان امور مالیاتی، ارتباطی به کاربران و بویژه صاحبان فروشگاه ندارد و به هیچ عنوان نافی تکالیف قانونی آن‌ها نخواهد بود.

 

(۷۱) ۱۶دوختینو برای محصولات با قیمت یک میلیون تومان و بیشتر یا سفارشاتی که جمع پرداختی آن دو میلیون تومان یا بیشتر است، می‌تواند نظارت بیشتری داشته باشد و برای آن و تسویه‌حساب با فروشنده مقررات خاصی وضع کند.

 

(۷۲) ۱۷هدایت بازدیدکنندگان یا کاربران دوختینو به بیرون از بازار دوختینو با هدف خرید و فروش ممنوع است و دوختینو در صورت اطلاع از این موضوع، مجاز است علاوه بر اعمال مقررات خود، برای اطلاع از میزان معاملات و درآمد حاصله و وصول کارمزد خود اقدام کند. بدیهی است در صورت عدم اطلاع دوختینو نیز فروشندگان به دوختینو مدیون هستند.

 

(۷۳) ۱۸فروش در دوختینو به صورت‌های مختلف میان تأمین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان امکان‌پذیر است و دوختینو می‌تواند برای آن مقررات و آیین‌نامه‌های متناسب را تصویب کند که در حکم اسناد پیوست این قرارداد و مشمول شرایط آن است.

 

(۷۴) ۱۹فروش کالاهای دست‌دوم، اخذ بیعانه، پیش‌پرداخت، فروش اقساطی یا نسیه یا معاوضه فعلاً در دوختینو تعریف نشده است.

 

(75) ۲۰همه مسئولیت‌های مغایرت محصول ارسال‌شده با شرح محصول، ویژگی‌ها، تعهد به زمان آماده‌سازی ارسال محصول، ضمانت و پشتیبانی پس از فروش و هر وعده یا تضمینی که فروشنده داده است، بر عهده خود فروشنده است. دوختینو برای این موضوع می‌تواند دستورالعمل اجرایی تدوین کند که در حکم شرایط این قرارداد است.

 

(76) ۲۱فروشنده برای ارسال کالا باید از بسته‌بندی مناسب برای محافظت محصول استفاده کند. همچنین برای ارسال آن از مبدأ، طبق شرایط توافقی خود با خریدار عمل کند و شرایط و قوانین اشخاص حقیقی و حقوقی واسط ارسال و تحویل محصول (مانند شرکت پست، شرکت‌های باربری، تاکسی‌بار اینترنتی) و میزان مسئولیت خود و آنها را در نظر بگیرد و پاسخگو باشد.

 

۴-۲) سهم طرفین از فروش

(77) 1- از تاریخ 1 اسفند ماه ۱۴۰۰ حداکثر کارمزد برای فروشندگان، ۹ (نه) درصد خواهد بود. بدیهی است نرخ کارمزد قراردادهای اختصاصی، تا پایان قراردادها معتبر هستند. سهم خالص فروشنده از هر تراکنش مالی عبارت است از: هزینه ارسال + قیمت محصولات منهای سهم دوختینو.

 

(78) 2- دوختینو در طرح‌های مختلف خود یا بر اساس توافق با کاربر می‌تواند به درصد کمتر یا بیشتری از سهم پیش‌فرض موافقت کند. مدت اجرا و تاریخ آغاز محاسبه سهم توافق‌شده، طبق اعلام رسمی دوختینو یا مفاد قرارداد اختصاصی با کاربر عمل خواهد شد.

 

(79) 3- در فروش محصول، خریدار، قیمت محصول و هزینه ارسال را پرداخت می‌کند و این مبلغ تا زمان تسویه با فروشنده نزد دوختینو می‌ماند و فروشنده به دوختینو إذن و اجازه و وکالت می‌دهد تا کارمزد خود را از وجوه فروشنده نزد خود استیفا و الباقی را در وجه فروشنده  پرداخت کند.

 

(80) 4- اپلیکیشن فروش در دوختینو یکی از ابزارهای وابسته به دوختینو است و استفاده کاربر از آن به معنای پذیرش این قرارداد و دیگر شرایط اختصاصی و اعلامی به وی، مانند سطوح دسترسی به گوشی همراه و اطلاعات آن است.

 

۴-۳) تبلیغات، بازارایابی و تخفیفات

(81) ۱دوختینو می‌تواند به تنهایی یا با مشارکت دیگران، شرایط تبلیغات، بازاریابی یا تخفیفات را در درون بسترهای دوختینو یا بیرون از آن برای فروشندگان فراهم کند تا آنها بر اساس مقررات این قرارداد و شرایط اختصاصی طرح‌ها از آن شرایط استفاده کنند.

 

(82) ۲کاربر با ثبت‌نام در هر طرح مربوط به تبلیغات، بازاریابی و تخفیفات دوختینو، موافقت خود را با شرایط طرح اعلام و صحت اظهارات و پاسخ‌های خود را تأیید می‌کند. بنابراین تخلف از این شرایط یا کشف اظهارات خلاف واقع، موجب اعمال مقررات دوختینو‌ مندرج در این قرارداد یا طرح‌ها خواهد شد.

 

(83) ۳فروشنده در عرضه و تبلیغ عمومی محصولات، موظف است علاوه بر مقررات دوختینو، قوانین کشور را نیز به طور کامل رعایت کند؛ برخی از این الزامات قانونی از این قرار است:

 

الف. تبلیغ کالا و خدمات از طریق فعل یا ترک‌ فعلی که باعث مشتبه شدن یا فریب کاربر از حیث کمیت و کیفیت شود.

 

ب. تبلیغ برای فروش کالا و خدمات نباید‌ سلامتی افراد را به خطر اندازند.

 

ج. در تبلیغات و بازاریابی باید هویت شخص یا بنگاهی که تبلیغات به‌نفع‌ اوست روشن و صریح باشد.

 

د. تبلیغ باید به نحوی باشد که خریدار به طور دقیق،‌ صحیح و روشن اطلاعات مربوط به کالا و خدمات را درک کند.

 

(84) ۴هر گونه محتوای منتشر شده توسط فروشنده برای تبلیغات، بازاریابی و تخفیفات، مشمول مقررات انتشار و استفاده از محتوا در دوختینو می‌شود که در این قرارداد آمده است.

 

۴-۴) گفتگوی مستقیم فروشنده و خریدار

(85) ۱دوختینو امکان گفتگوی مستقیم فروشنده با خریدار (سامانه تیکت‌ دوختینو) را به صورت برخط فراهم کرده و هدف از آن، تعامل و ارتباط میان کاربران خود در چارچوب موضوع این قرارداد و اهداف و منافع دوختینو است؛ مانند آگاهی‌بخشی درباره بازار دوختینو و کسب‌وکار فروشگاه‌دار، تسهیل در پردازش و آماده‌سازی سفارش‌ها، رضایت خریداران و وفاداری آن‌ها. بنابراین هر نوع استفاده و بهره‌برداری تجاری و غیر تجاری از آن که خارج از محوریت محصولات و خدمات دوختینو باشد ممنوع است.

 

(86) ۲ارتباط کاربران از طریق پیام‌‌رسان‌ دوختینو، مشمول مقررات انتشار و استفاده از محتوا در دوختینو می‌شود که در این قرارداد آمده است.

 

(87) ۳در صورتی که شروع ارتباط و گفتگوی کاربران در دوختینو باشد اما معامله بیرون از دوختینو هدایت و انجام شود، دوختینو هیچ گونه تعهد و مسئولیتی در خصوص شرایط معامله، کیفیت و سلامت محصولات سفارش‌ داده شده و سوءاستفاده‌های مالی و غیرمالی نخواهد داشت و تمام مسئولیت همه این موارد بر عهده طرفین معامله است. همچنین هدایت معامله به بیرون از دوختینو، نقض این قرارداد محسوب می‌شود و مشمول مقررات دوختینو می‌گردد (مانند مواد ۱۹ و ۷۲ این قرارداد).

 

۴-۵) امور مالی و تسویه‌حساب

(88) ۱تسویه‌حساب فروش در دوختینو، برای فروشنده احراز هویت شده انجام می‌شود. بنابراین اگر به تشخیص دوختینو، هویت فروشنده بر اساس اطلاعات و مدارک موجود احراز نشده باشد، تسویه‌حساب مشروط به انجام فرایند احراز هویت خواهد بود.

 

(89) ۲پرداخت سهم فروشنده طبق زمان‌بندی و مقررات اعلامی دوختینو صورت می‌گیرد و ممکن است در طول سال (مانند اسفند و فروردین یا تعطیلات رسمی پیش‌بینی نشده) متفاوت باشد. همچنین شرایط اعلامی از سوی بانک مرکزی یا بانک‌های عامل در این زمان‌بندی مؤثر است. با این وجود، دوختینو همواره برای سرعت بخشیدن به امور مالی خود با کاربران تلاش می‌کند.

 

(90) ۳پرداخت سهم فروشنده از فروش در دوختینو، علاوه بر احراز هویت وی، درخواست تسویه و زمان‌بندی پرداخت‌ها، سه شرط اصلی دیگر دارد: الف. ارسال محصول و ثبت شماره مرسوله پستی یا اعلام وضعیت نوع ارسال غیر پستی، ب. دریافت محصول توسط مشتری و اعلام رضایت او، ج. ثبت شماره شبا حساب بانکی به نام فروشگاه‌دار. بنابراین تا همه این شرایط وجود نداشته باشد، فرآیند پرداخت و تسویه‌حساب با فروشنده به جریان نخواهد افتاد، حتی اگر سفارش توسط فروشنده ارسال شده و خریدار نیز اعلام رضایت کرده باشد.

 

(91) ۴دوختینو علاوه بر ثبت ارسال محصول توسط فروشنده و رضایت توسط خریدار، می‌تواند از ارسال و وصول محصولات کسب اطلاع و اطمینان کند و اگر بر اثر خطای سیستمی یا انسانی (عمداً یا سهواً)، مبالغی به حساب فروشنده واریز شود، دوختینو از طرف فروشنده وکالت قانونی و نمایندگی پیگیری و بازگرداندن وجه را دارد و نیز مجاز است آن را از طلب فروشنده کسر کند.

 

(92) ۵اختلافات مالی فروشنده با خریدار یا دوختینو، مشمول ماده مقررات حل اختلاف در دوختینو است که در این قرارداد آمده است.

 

(93) ۶ممکن است اختلالات شبکه بانکی کشور باعث تأخیر در واریز وجوه توسط دوختینو گردد؛ با این حال دوختینو، در حد امکان نسبت به اطلاع‌رسانی این‌گونه تأخیرات اقدام خواهد کرد.

 

۵) خرید از بازار دوختینو

(94) خرید محصول (کالا و خدمات) از دوختینو، منوط به ایجاد حساب کاربری و رعایت مقررات این قرارداد است.

 

۵-۱) مسئولیت دوختینو و فروشنده و خریدار

(95) ۱دوختینو یک بازارگاه آنلاین (پلتفرم بازار الکترونیکی) است نه فروشگاه اینترنتی؛ بنابراین دوختینو هیچ نقش مستقیمی در تولید، انبارداری، آماده‌سازی و ارسال، بررسی کیفیت و سلامت و نیز قانونی بودن محصولات عرضه شده در خود یا صحت مجوزهای آنها را ندارد و کاربر با آگاهی از این موضوع، از دوختینو خرید می‌کند.

 

(96) ۲دوختینو نسبت به هرگونه خسارت و نارضایتی ناشی از خرید و استفاده محصولات ارائه شده در دوختینو، مسئولیتی ندارد، بلکه حسب مورد همه مسئولیت متوجه فروشنده یا خریدار یا هر دوست. با این وجود، دوختینو تلاش خواهد کرد با وضع قوانین و مقررات و نیز ایجاد ابزارها و امکانات متنوع، شرایط خرید از دوختینو را در حد مناسب قرار دهد.

 

(97) ۳الزامات قانونی خرید الکترونیکی که در قوانین کشور وجود دارد در خرید از دوختینو نیز حاکم و جاری است و عدم آگاهی کاربر از آنها موجب حقی برای او نخواهد شد یا مسئولیتی برای دوختینو ایجاد نخواهد کرد.

 

تبصره: قانون تجارت الکترونیکی و قانون حمایت از مصرف‌کننده از مواردی هستند که در آنها برای خرید در بستر الکترونیکی و بازگردان کالا الزامات قانونی وجود دارد.

 

(98) ۴اپلیکیشن خرید از دوختینو یکی از ابزارهای وابسته به دوختینو است و استفاده کاربر از آن به معنای پذیرش این قرارداد و دیگر شرایط اختصاصی و اعلامی به وی، مانند سطوح دسترسی به گوشی همراه و اطلاعات آن است.

 

(99) ۵فروشنده می‌تواند برای تولید یا آماده‌سازی محصول و ارسال از مبدأ، زمانی را تعیین و ثبت کند. بنابراین خریدار با توجه به این شرایط، محصول فروشنده را می‌خرد.

 

(100) ۶فاصله زمانی ارسال از مبدأ توسط فروشنده تا تحویل به خریدار، به انتخاب نوع ارسال (مانند خدمات پستی یا پیکی) بستگی دارد و در صورت عدم کوتاهی یا تقصیر فروشگاه‌دار، مسئولیت آن متوجه اشخاص حقیقی یا حقوقی ارائه‌کننده خدمات ارسال محصول است.

 

(101) ۷هزینه ارسال محصول را فروشنده تعیین می‌کند و خریدار با توجه به آن، سفارش خرید خود را نهایی و هزینه محصول و ارسال آن را با هم پرداخت می‌کند.

 

(102) ۸فروشنده می‌تواند برای فروش و ارسال محصول، محدویت مکانی (مانند یک یا چند شهر یا استان) در نظر بگیرد. بنابراین در صورت خطای انسانی یا سیستمی، مشکل بر اساس بند حل اختلاف این قرارداد حل‌وفصل می‌گردد.

 

(103) 9- فروشنده موظف است حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از ثبت سفارش، تأیید خود را نسبت به اطلاع از سفارش و اقدام برای تأمین و ارسال آن اعلام کند. بنابراین در صورت عدم تأیید توسط وی، به وضعیت سفارش طبق شرایط لغو سفارش و بازگرداندن مندرج در این قرارداد، رسیدگی می‌گردد.

 

(104) ۱0در صورت ثبت اشتباه قیمت محصول توسط فروشنده (مانند اشتباه ریال و تومان) و فروش محصول، مسئولیتی متوجه دوختینو نخواهد بود؛ مگر در مورادی که به تشخیص دوختینو، این اشتباه باعث ضرر قابل‌توجه به فروشنده گردیده است. در این صورت، دوختینو می‌تواند سفارش را لغو کند و مبلغ کل سفارش (وجه خرید و هزینه ارسال) را طبق مقررات مالی دوختینو به خریدار بازگرداند.

 

(105) ۱۱در صورت ارائه خدمت یا ارسال کالای خارج از سفارش ثبت‌شده خریدار، به هر دلیلی که باشد خریدار می‌بایست موضوع را به دوختینو اطلاع دهد و تا حل‌وفصل شدن مسئله، از خدمات فروخته‌شده استفاده نکند و کالای ارسال‌شده را نزد خود به امانت نگهداری کند. در این موارد، بدیهی است هزینه عودت محصول به عهده خریدار نیست.

 

(106) 12- در صورت استفاده فروشنده از شرکت‌ها و مراکز رسمی برای ارسال محصول، پیگیری و جبران خسارت احتمالی (مانند عدم تحویل محصول یا آسیب‌دیدگی آن در اثر حمل‌ونقل) مشمول قوانین و شرایط اعلامی آن شرکت‌ها و مراکز است؛ مانند شرکت پست و شرکت‌های خصوصی حمل کالا درون‌شهری و برون‌شهری. و در صورت استفاده از مراکز غیر رسمی و ثبت‌نشده، تمام مسئولیت متوجه فروشنده است. البته در این موارد، دوختینو تمام تلاش خود را برای حل مشکل و رضایت خریدار انجام می‌دهد.

 

(107) 13- لازم است خریداران هنگام تحویل گرفتن مرسوله پستی یا ارسالی دیگر شرکت‌ها یا اشخاص و قبل از بازکردن بسته‌بندی آن، به مطابقت مشخصات و نشانی فرستنده و گیرنده با سفارش خود دقت کنند و در صورت مغایرت یا وجود مشکل یا ایراد ظاهری در بسته‌بندی مرسوله که نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی یا مشکلات احتمالی است، از دریافت مرسوله و امضای رسید خودداری کنند.

 

۵-۲) شرایط لغو سفارش و بازگرداندن محصول

(108) لغو سفارش یا عودت کالا ممکن است در حالت‌های مختلفی اتفاق بیفتد که با توجه به قوانین کشور و الزامات قانونی آنها و شرایط این قرارداد به شرح زیر اعمال می‌گردد.

 

۵-۲-۱) لغو سفارش قبل از ارسال محصول از مبدأ

(109) ۱پس از ثبت سفارش و قبل از ارسال محصول توسط فروشگاه‌دار، هر کدام از طرفین حق فسخ و لغو سفارش را دارند و در این موارد هیچ مسئولیتی متوجه دوختینو نیست. بنابراین در صورت عدم تأیید سفارش توسط فروشنده یا لغو آن پس از تأیید اولیه یا انصراف خریدار در هر صورت و قبل از ارسال محصول، وجه سفارش طبق مقررات و زمان‌بندی امور مالی دوختینو به خریدار بازگردانده می‌شود.

 

(110) ۲در صورت درخواست تأخیر در آماده‌سازی و ارسال سفارش توسط فروشگاه‌دار، طبق توافق فروشنده و خریدار از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در دوختینو برقرار است عمل می‌شود و در صورت عدم توافق و درخواست بازگردان وجه از سوی خریدار، پس از داوری و تأیید دوختینو، مبلغ سفارش طبق مقررات دوختینو به خریدار بازگردانده می‌شود.

 

(111) ۳در صورت انصراف خریدار از کل سفارش (همه محصولات سبد خرید) و قبل از ارسال آن از مبدأ توسط فروشگاه‌دار، لازم است خریدار انصراف خود را از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در دوختینو برقرار است به اطلاع فروشنده و دوختینو برساند تا مجموع وجه سفارش (قیمت محصول و هزینه ارسال)، پس از کسر خسارات احتمالی فروشنده (مانند هزینه بسته‌بندی)، طبق مقررات دوختینو به خریدار بازگردنده می‌شود.

 

(112) ۴در صورت انصراف خریدار از بخشی از یک سفارش و قبل از ارسال محصول از مبدأ توسط فروشگاه‌دار، لازم است خریدار انصراف خود را از طریق گفتگوی مستقیم (چت آنلاین) یا راه‌های ارتباطی دیگر که در دوختینو برقرار است به اطلاع فروشنده و دوختینو برساند. در این صورت، فقط وجه خرید همان محصول یا محصولات لغو سفارش شده و بدون احتساب هزینه ارسال (هرچند بخش لغو سفارش، بیشترین هزینه ارسال سبد خرید را داشته است)، پس از کسر خسارات احتمالی فروشنده (مانند هزینه بسته‌بندی)، طبق مقررات دوختینو به خریدار بازگردنده می‌شود.

 

(113) ۵در صورتی که خرید از چند فروشنده صورت بگیرد و خریدار درخواست لغو کل سفارش یا بخشی از آن را اعلام کند، نسبت به آن بخشی از سفارش که از مبدأ ارسال نشده است، مطابق دو ماده قبلی عمل می‌شود و نسبت به آن قسمت از سفارش که ارسال شده است، طبق بند لغو سفارش پس از ارسال محصول از مبدأ عمل می‌گردد.

 

(114) ۶انصراف خریدار از سفارش و قبل از ارسال محصول از مبدأ ، نسبت به محصولات غیر مشمول حق انصراف قانونی و در بازه زمانی خرید مواد اولیه و ساخت اختصاصی محصول پذیرفته نیست؛ مگر با رضایت فروشنده و توافق درباره هزینه‌ها.

 

۵-۲-۲) لغو سفارش پس از ارسال محصول از مبدأ

(115) ۱حق انصراف خریدار پس از ارسال محصول توسط فروشگاه‌دار، طبق شرایط این قرارداد و الزامات قانونی قوانین کشور پذیرفته می‌شود. برخی از الزامات قانونی در زمان تدوین این قرارداد از این قرارند:

 

الف. حق انصراف فقط برای مصرف‌کننده است و مصرف‌کننده هر شخصی است که به منظوری جز تجارت یا‌ شغل حرفه‌ای خرید می‌کند.

 

ب. در موارد مشمول حق انصراف، مصرف‌کننده فقط تا ۷ روز کاری فرصت دارد از حق خود استفاده کند و هزینه بازپس فرستادن کالا توسط خریدار به عهده اوست و از فروشنده گرفته نمی‌شود.

 

ج. تاریخ شروع حق انصراف برای کالا، از تاریخ تسلیم و تحویل گرفتن، و برای خدمات، از روز ثبت سفارش است.

 

د. برخی از کالا و خدمات مشمول حق انصراف نیستند؛ ازجمله:

 

کالا یا خدماتی که قیمت آن‌ها توسط نوسانات بازارهای مالی تعیین می‌شود و خارج از اختیار تأمین‌کننده است.

 

کالاهای ساخته‌شده با مشخصات فردی مصرف‌کننده که به طور واضح جنبه شخصی دارند .

 

(116) ۲لغو سفارش محصولات پوشاک و یا لوازم هنری که به صورت اختصاصی برای کاربر طراحی شده اند (مگر در مواردی که محصول مطابق سفارش نباشد یا معیوب باشد) امکان‌پذیر نیست.

 

(117) ۳خریدار برای استفاده از حق انصراف، لازم است در فرصت 7 روزه قانونی درخواست انصراف خود را ثبت کند تا دوختینو برای بازگردندان محصول به فروشنده و وجه به خریدار اقدام کند.

 

(118) ۴در صورت عدم مطابقت محصول تحویل گرفته شده با سفارش یا وجود عیب و مشکلی که روی ارزش مالی آن تأثیر دارد، خریدار تا ۷ روز تقویمی پس از تحویل کالا فرصت دارد وجود مشکل و درخواست پیگیری خود را ثبت کند تا دوختینو برای وضعیت پیش‌آمده داوری و اقدام کند.

 

(119) ۵در مواردی که خریدار می‌خواهد از حق انصراف قانونی استفاده یا وجود مشکل یا عیبی را ثبت کند، لازم است آن محصول را به صورت امانت و بدون مخدوش کردن یا تغییر دادن بسته‌بندی‌ اولیه فروشنده و بسته‌بندی ارسال (مانند کارتن پستی)، تا زمان حل و فصل موضوع و بازگرداندن آنها نزد خود نگهداری کند.

 

(120) ۶در صورتی که خریدار تا ۷ روز کاری برای محصولات مشمول قانون انصراف قانونی یا ۷ روز تقویمی برای محصولات غیر مشمول حق انصراف قانونی، عدم وصول محصول یا عدم رضایت خود یا وجود مشکلی را ثبت نکند، رضایت خریدار به صورت خودکار برای سفارش ثبت می‌گردد و پس از آن امکان انصراف و اعلام مشکل وجود نخواهد داشت.

 

 

(121) 7خرید کالا و خدماتی که فروش آنها به صورت مطلق یا در بستر الکترونیکی (اینترنتی) ممنوع و غیرقانونی هستند، از طریق دوختینو نیز مجاز نیست و چنانچه بر اثر اشتباه یا به عمد به فروش برسند، حقی را برای خریدار یا فروشنده ایجاد نمی‌کند و تمام مسئولیت آن حسب مورد با یک یا هر دوی آنهاست و در این موارد، اگر تکلیف قانونی وجود داشته باشد دوختینو به آن عمل خواهد کرد. همچنین دوختینو می‌تواند مستقلاً فروش محصولاتی را در بازار دوختینو ممنوع کند.

 

(122) 8در صورتی که دوختینو تشخیص دهد، عدم رضایت مشتری به جهت تقصیر یا کوتاهی و سهل‌انگاری فروشنده بوده است و فروشنده هیچ‌ گونه همکاری برای حل مشکل نکند، دوختینو یک‌طرفه و توسط خریدار، محصول یا محصولات طبق نشانی ارسال‌شده یا ثبت‌شده در حساب کاربری فروشنده بازگردانده می‌شود. هزینه بازگرداندن محصول نیز از حساب فروشنده کسر خواهد شد.

 

(123) 9اگر بر اساس تشخیص دوختینو، معلوم شود فروشنده به تعهداتش درباره ویژگی‌های محصول و دیگر شرایط فروش عمل کرده اما خریدار همچنان ناراضی است، برای خریدار حق بازگرداندن محصول و دریافت وجه وجود نخواهد داشت.

 

(124) 10در موارد پیش‌بینی‌نشده برای لغو سفارش یا بازگرداندن محصول، طبق توافق فروشنده و خریدار یا آیین‌نامه‌های اجرایی دوختینو عمل خواهد شد و در صورت اختلاف و عدم توافق، مطابق بند حل اختلاف در این قرارداد اقدام می‌گردد.

 

۶) شرایط خاتمه قرارداد

(125) ۱پایان دادن به قرارداد استفاده از خدمات دوختینو به پنج صورت اتفاق می‌افتد:

 

الف. تخلف کاربر و حذف کامل حساب کاربری مطابق مواردی که در مفاد این قرارداد آمده است.

 

ب. درخواست کتبی کاربر و موافقت دوختینو برای خاتمه کامل قرارداد و مسدود کردن حساب کاربری یا فروشگاه.

 

ج. فوت و نیز محجوریت کاربر از زمان اطلاع دوختینو.

 

د. استفاده دوختینو از حق مالکیت خود برای فسخ یک‌طرفه قرارداد و مسدود کردن یا حذف حساب کاربری (ماده ۱۹).

 

هـ. احکام صادره از مراجع قانونی و قضایی مبنی بر خاتمه رابطه قراردادی.

 

(126) ۲پس از خاتمه قرارداد و فسخ آن، هر گونه محتوای کاربر در دوختینو و پیش از پایان قرارداد، تا زمانی که دوختینو تشخیص دهد قابل‌دسترسی خواهد بود.

 

(127) 3- پایان دادن به قرارداد یا فسخ آن به هر شکل، مانع از لزوم پرداخت صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده کاربر و دوختینو نخواهد بود. همچنین سفارش‌‏های ثبت شده قبل از خاتمه قرارداد، معتبر و الزام‌آور است؛ مگر این که میان دوختینو و کاربران (فروشنده و خریدار) توافق جدیدی صورت گیرد.

 

(128) 4- در صورت تخلف فروشنده نسبت به انجام تعهدات پیش از پایان قرارداد و توافقات صورت‌گرفته، حق پیگیری قانونی برای خریداران و دوختینو محفوظ است و دوختینو می‌تواند مطالبات و هزینه‌های خود و خریداران را وصول کند؛ مانند کسر از طلب فروشنده از دوختینو‌.

 

۷) مرجع تفسیر قرارداد و حل اختلاف

(129) ۱دوختینو مرجع تفسیر مفاد این قرارداد و رسیدگی به هر نوع اختلاف میان کاربران با دوختینو یا کاربران با یکدیگر در حوزه خدمات و اسناد خود است.

 

(130) ۲دوختینو تا حد امکان از دخالت مستقیم خود در روابط فروشنده و خریدار خودداری می‌کند تا بازار اجتماعی دوختینو بر اساس خودگردانی پیش رود؛ اما در صورت بروز هر گونه اختلاف میان کاربران و عدم توافق میان آنها، دوختینو در مقام مرجع حل اختلاف، می‌تواند اشخاصی را برای نمایندگی از طرفین و داوری معرفی کند تا بر اساس دلایل و مدارک و مفاد این سند، قوانین کشور و عدل و انصاف، به اختلافات رسیدگی و رأی مشورتی خود را صادر کنند. در این موارد، داوری مستقیم دوختینو یا پس از اخذ رأی مشورتی داوران، معتبر، قطعی و برای طرفین لازم‌الاجراست.

 

(131) ۳هر اختلافی میان کاربران و دوختینو، ابتدا از طریق مذاکره در فضایی دوستانه و با حسن نیت کامل رسیدگی و حل‌و‌فصل خواهد شد و در صورت عدم حصول نتیجه، مسئله مطابق مفاد این سند و اسناد و مدارک مربوط به اختلاف پیش‌آمده، حداکثر ظرف مدت چهار ماه توسط داور یا داوران معرفی‌شده از سوی دوختینو رسیدگی خواهد شد. حکم این داور یا داوران، معتبر، قطعی و برای طرفین لازم‌الاجراست.

 

(132) این قرارداد در 132 ماده تدوین گردیده و استفاده کاربر، اعم از فروشنده و خریدار از پلتفرم دوختینو، به‌منزله تأیید آن است. هرگونه تغییر در مفاد این بند، بر اساس ماده 4 قرارداد، اطلاع‌رسانی خواهد شد و ادامه فعالیت کاربران در دوختینو به‌منزله پذیرش تغییرات است.